ÖZEL DEDEKTİF TUTMAK YASAK MI?

Türkiye Cumhuriyeti'nde dedektif tutmak yasak değildir. Fakat yasa dışı hizmet vermek yasaktır. Dolayısıyla özel dedektif mesleği yasak değil yasa dışı işlem yapmak yasak ve suçtur.

Özel dedektiflik hizmeti almadan önce mutlaka özel dedektifin kim olduğunu araştırmanız gerekmektedir. En azından fazla vaktiniz ve çevreniz olmasa bile özel dedektifin adını soyadını internet ortamından araştırarak dünyaca kabul gören arama motoru google'ın 2.3.4. sayfalarından hakkında araştırma yaparak çalışacağınız özel dedektifin sabıkasız olmasına, resmi özel dedektif şirketi ve yasal özel dedektif hizmeti vermesine, gerekli özel dedektif izinlerinin alınmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.  

Bu araştırmayı yapmanın önemi hizmet aldığınızda ve sonrasında bilgilerinizi güvenle verebilir ve herhangi bir yasa dışı olaya ve suça konu olmayacağınız rahatlığıyla hizmet almış olacak ve ileride başınızı belaya sokmuş olmamış olacaksınız.

MY DEDEKTİFLİK Şirketini arayan birkaç müşterilerimizin avukatlarından duydukları; özel dedektif tutmak yasak mı? Siz Yasakmışsınız ! demeleri üzerine bu duyuruyu yapmak mecburiyetinde kaldık. Şimdiden tüm avukatları tenzih eder sadece özel dedektif tutmak yasak diyen avukatlarımız için duyurudur.

TÜRKİYE’DE Özel dedektif mesleği yasası; İlk olarak 20.01.1994 tarihinde Cumhurbaşkanlığı’na incelenmek üzere sunulan yasa özel hayatın gizliliğini ihlale sebebiyet doğuracağından rafa kaldırılmıştır. Henüz yasaları oluşturulmamıştır. Ancak TCK’da (Türk Ceza Kanunu) özel dedektifliği yasaklayan kanun maddesi bulunmamaktadır.

Soruşturma ve dedektiflik hizmetleri faaliyet alanı ile vergi mükellefi, vergiye tabi bir sektördür. Özel dedektiflik yasal bir meslek değildir. Her hizmette olduğu gibi dikkat edilmesi gereken husus hukuka aykırı davranılmadan hizmet vermektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kanun ve yasalarına uygun hizmet vererek MY DEDEKTİFLİK Şirketi müşterilerini tehlikeye düşürmeden hakkını ve mağduriyetini ispata yönelik hizmetler veren, vergi mükellefi özel dedektiflik şirketidir.

MY DEDEKTİFLİK Şirketi olarak, insanların sorunlarını çözemediği, fark edemediği ve bulamadığı kısacası işin işinden çıkmadığı durumlarla, toplumda bilinen fakat ispatlanamamış tüm suç teşkil edecek unsurların gün yüzüne çıkartılmasında bizler çalışma yaparak, araştırarak, denetleyerek ve somut kanıtlarla her türlü durumu yasaların el verdiği ölçüde ortaya dökerek özel dedektif tutmak isteyen ve özel dedektif tutan müşterilerine faydalı çalışmalar yapmaktadır.

TMK.m.161/164 hükmünde yer alan sadakatsizlikten dolayı boşanma ve maddi/manevi tazminat isteminde hakim davacıdan davalının sadakatsizliğini kanıtlamasını istemekte aksi takdirde boşanmanın zorlaşacağı gibi tazminat ve diğer haklardan mahrum kalınacağı milletçe bilinmekte olduğunu varsayıyoruz. Şimdi kanun maddesi bunu der. Avukatlarda tabiri caizse kanun insanları olduğu için davacı yani aldatılan eşin yanında olup gecesini gündüzünü takip edip ve tanık olamayacağı için davacı yani aldatılandan, aldatıldığına dair bir belge getirmesini isteyerek diyalog başlar;

Aldatılan; …Mesaj ? 

Avukat; …Olmaz ! Reddedilir. Eşin, arkadaşım benim telefonumu kullandı der.

Aldatılan; …Mail ? 

Avukat; …Olmaz! Davalı ben kullanmıyorum der.

Aldatılan; …Sosyal medya mesajları ? 

Avukat;…Olmaz! çalındı başkası yazmış der.

Aldatılan; …Telefon görüşmeleri?

Avukat; Olmaz ! Dökümünü alsak da sadece arama saati çıkar içerik olmadığından zayıf kalır hakim düşürür.

Aldatılan; …Telefonuna casus program yükleyeyim ? 

Avukat; Sakın!!! Delil kabul edilmediği gibi yasa dışı ceza alırsın!

Aldatılan;… Ses dinleme cihazıyla ses kaydı alayım ? 

Avukat; Asla!!! Delil niteliğine aykırı cezası var!

Aldatılan;????????  

Avukat; … Ben bilmem bana bir resim getir 00000 bol sıfırlı tazminatı kazanacağını söyler……

Hal böyle iken mağdur taraf mağduriyetini nasıl kanıtlasın dediğinizi duyar gibiyim. İşte bu sebeple biz varız. Yukarıda saydığımız yasaların izin verdiği ölçülerle yasaları çiğnemeden çözüme ulaştırıyoruz mağdur insanları.

Şimdi yukarıda örneğini verilen aldatılan / avukat arasındaki diyalogdan doğan kadın ya da adam arayış içerisine girdiğinde MY DEDEKTİFLİK Şirketine ulaşıyor. Özel dedektifler hakkıyla mesleğini yani özel dedektif hizmeti icra ederek dosyayı çözüme ulaştırıyor. Delillerle sabit olan boşanma davasında ise müşteri avukata ihtiyaç duymadan görünen köy misali davasını kazanıyor.

Yapılan bu çalışmalarla, avukat ihtiyacı ortadan kalktığı ve müşterilerinin avukatlara tonlarca para ödemediğinden ötürü bazı avukatlar mesleğine engel olunduğu düşüncesi ile özel dedektifin sunduğu delillerin yasal olmadığını ve hatta özel dedektifliğin yasak olduğunu iddia ediyor. MY DEDEKTİFLİK Şirketi asla ve kata müşterilerini, şirket bünyesinde olan avukatlarına dosyalarını verdirmiyor özellikle mesleğe bu hizmette engel olmamak adına avukatlarına sadece danışmanlık hizmeti alanı veriyor.

MY DEDEKTİFLİK Şirketi bu kadar hassas davranırken özel dedektifin yasak olduğunu iddia eden avukatlar, özel dedektifler için aynı hassasiyetini barındırmanızı rica eder tekrar tüm avukatlara mesleklerinden ötürü saygı duyduğunu bildirir işi gereği MY DEDEKTİFLİK Şirketinde yasal özel dedektiflerinde hukuki alt yapısına sahip olduğunu ve özel dedektif tutmak yasak olduğuyla ilgili kanun maddesinin bulunmadığını bildiririz.
 

Türkiye'de özel dedektif ile çalışmak isteyenler veya Özel dedekitif arıyorum diyenler, özel dedektif tutmak istiyorum, özel dedektif kiralamak istiyorum diyorsanız, Türkiye'nin en güvenilir ve 5 yıldız hizmet ödülü kazanan özel dedektifi ile aşağıdaki numaraları tıklayarak şimdi iletişime geçebilirsiniz.

Şimdi Ara +90 (850) 888 90 90 / +90 (533) 947 85 90

Şimdilik şüphesiz kalmanızı dileriz...


 

SORULAR

TÜMÜNÜ GÖR
BİZE SORUN
CAPTCHA
Başa Dön